Dziadoląg - Zbyszek Dobrzyński

Jestem sobą! ;-)

Zbyszek

Zbyszek w 2005 r. tak sam o sobie napisał na potrzeby tejże strony:

Nazywam się Zbyszek Dobrzyński. Jestem już starszym panem, który czuje się dużo młodziej.
Nie potrafię mówić o sobie, to mnie krępuje. Ponieważ jednak autor strony wymaga ode mnie przedstawienia się ;-) - sięgam po obiektywny zapis w haśle Encyklopedii Actus Purus, w którym jest napisane:

ZBYSZEK (ZBIGNIEW) DOBRZYŃSKI - ur. 14 lutego 1936 r. w Warszawie, [zmarł 9 maja 2014 r. w Szklarskiej Porębie;]
Pedagog, dziennikarz, działacz społeczny i kulturalny; studia: Uniwersytet Łódzki (mgr pedagogiki, 1973), Wyższa Szkoła Nauk Społecznych (doktor nauk humanistycznych, 1983); autor 28 opracowań naukowych i wielu artykułów drukowanych m. in. na łamach "Roczników Jeleniogórskich" i kwartalnika "Kultura Dolnośląska"; długoletni redaktor górniczego "Biuletynu Turowa" (do 2001), inicjator ogólnopolskich Dni Piegowatych w Zgorzelcu (1964-1968), współtwórca Turniejów Łgarzy w Bogatyni (od 1984), twórca i reżyser Teatru Młodzieży "Brygada" (ZMS) działającego w Zgorzelcu w latach 1963-1983; wydarzeniami repertuarowymi w tym teatrze były: "Pluskwa na estradzie" (wg W. Majakowskiego, 1968), "Papkinowo" (wg "Zemsty" A. Fredry, 1974) oraz "Turoszowska Ballada" (program cytujący listy budowniczych kombinatu "Turów", 1970). Był kilkakrotnym laureatem dolnośląskich i ogólnopolskich przeglądów zespołów amatorskich (m. in. w Polanicy-Zdroju, Wrocławiu, Płocku). Od chwili przejścia na emeryturę kierował społecznie Klubem Miłośników Melpomeny LO im. Braci Śniadeckich w Zgorzelcu. Publikacje książkowe: "Od początku na nowym" (o Zgorzelcu, 2001), "Płynie struga węgla" (o kopalni w. b. w Turoszowie, 2002), współautor wydawnictwa "Pod stuletnią kopułą" (o 100-letnim obiekcie MDK w Zgorzelcu, 2003), "Grajkowie i waganci znad Nysy Łużyckiej" (2004). Autor wielu satyr, których wybór wydany został w zbiorku "Górnik z Wora Turoszowskiego" (2002). Był członkiem International Federation of Journalist.

Powyższy zapis został uaktualniony 9 maja 2014 r., kiedy Zbyszek postanowił wyprowadzić się z tego świata. Co nie znaczy, że nas opuścił. Zbyszek żyje w nas cały czas. (A. Lipin)

Uznania dla emeryta

 

[| góra | dalej»]

STRONA GŁÓWNA | JESTEM SOBĄ | FELIETONY, OPOWIADANIA, WIERSZE... | KSIĄŻKI | Z OSTATNIEJ CHWILI | KONTAKT | WEBMASTER